Takaisin kohdelistaukseen
Esittely 14.05.2026 klo 18.45 - 19.15

Pihlajatie 2, Meilahti, Helsinki

220 000 € • 1h, k, kph, alkovi • 27 m² • 1940

Tuula Piiroinen tuula@strand.fi +358 40 680 7716 Strand Properties Brand Partner,
Kiinteistönvälittäjä LKV
Tuula Piiroinen LKV Oy | 3463551-4

Haluatko lisätietoja?

Ota yhteyttä, tai jätä yhteystietosi.

Jätä yhteydenottopyyntö

Remontoitu yksiö, jossa on edullinen vastike

Tervetuloa muuttovalmiiseen, kauttaaltaan remontoituun yksiöön arvostetulla Pihlajatielle. Tämä tehokkaasti suunniteltu koti tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, jossa erillinen alkovi tuo selkeän tilan nukkumiselle ja lisää asumismukavuutta.

Asunto on on remontoitu keittiön ja pintojen osalta 2026, ja moderni ilme yhdistyy käytännöllisiin ratkaisuihin. Vaaleat pinnat, harmoninen värimaailma ja huolella valitut materiaalit tekevät kokonaisuudesta ajattoman ja viihtyisän. Kylpyhuone on siisti sekä nykyaikainen ja se on remontoitu 2016. Valoisat ikkunat länteen, takapihan suuntaan.

Taloyhtiössä on matala hoitovastike 1,50 €/m²/kk vuokratulojen ansiosta. Hyvin hoidettu pieni yhtiö, jossa on putkiremontti tehty 2016 sekä julkisivuremontti 2025. Sijainti on erinomainen - vehreä ja arvostettu alue loistavien kulkuyhteyksien sekä palveluiden läheisyydessä. Ratikkapysäkki on vieressä ja R-kioski palvelee katutasolla. Ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet ovat poikkeuksellisen hyvät.

Pihlajatien ympäristö tarjoaa vehreitä puistoja ja ulkoilureittejä. Lähialueella on myös urheilukenttiä, Meilahden urheilupuisto, Töölön urheilutalon uimahalli ja useampi kuntosali. Keskuspuiston sekä Meilahden rantapuiston laajat ulkoilualueet ovat helposti läheisyydessä.

Tämä koti sopii erinomaisesti niin ensiasunnon ostajalle, sijoittajalle kuin kaupunkiasumista arvostavalle.

Tervetuloa ihastumaan!

Esittelyt ja lisätiedot;
Tuula Piiroinen
Kiinteistönvälittäjä LKV
Strand Properties Brand Partner
040 680 7716 - tuula@strand.fi
Tuula Piiroinen LKV Oy | 3463551-4

Näytä kokonaan

Kohteen perustiedot

  • Kohdenumero 21117964
  • Sijainti Pihlajatie 2, 00270 Helsinki
  • Omistusmuoto Oma
  • Huoneistoselitelmä 1h, k, kph, alkovi
  • Huoneita Yksiö
  • Hallintamuoto Asunto-osakeyhtiö
  • Tyyppi Kerrostalo (osake)
  • Asuintilojen pinta-ala 27 m²
  • Kerros 2/3
  • Vapautuminen heti
  • Kohteen kunto Hyvä
  • Energialuokka Ei lain edellyttämää energiatodistusta
  • Rakennusvuosi 1940
  • Käyttöönottovuosi 1940

Hinta ja kustannukset

  • Velaton hinta 220 000 €
  • Myyntihinta 164 736,82 €
  • Velkaosuus 55 263,18 €
  • Vuokrattu Ei
  • Huoneiston yhtiövastike yht 507,60 € / kk
  • Rahoitusvastike 467,10 € / kk
  • Hoitovastike 40,50 € / kk

Asuinkustannukset

  • Vesimaksu 25 € / kk henkilöluvun mukaan
  • Muut maksut Autotalli 120,00 €/kk. Hallitukselle valtuudet enintään kahden (2) kuukauden ylimääräiseen hoitovastikkeen perimiseen tai perimättä jättämiseen, tarvittaessa.

Lisätiedot

  • Lunastusoikeus osakkailla 30 päivää
  • Lämmitysmuodot kaukolämpö
  • Antennijärjestelmä Kaapeli-tv
  • Tehdyt remontit Keittiö kodinkoneineen ja pinnat remontoitu 2026. Kylpyhuone 2016.
  • Auton säilytys Pihapaikat ovat liiketilan käytössä.
  • Päiväkoti Päiväkoti Pihlaja (Paciuksenkatu 19), Meilahti päiväkoti on englanninkielinen päiväkoti, Pilke Playschool Meilahdesta, alueella useita.
  • Koulu Meilahdessa sijaitsevassa koulussamme on vuosiluokat 7-9. (Kuusitie 12), Meilahden ala- asteen koulu luokka-asteet 1-6. (sijaitsee Mannerheimintien ja Tukholmankadun välisessä korttelissa).
  • Palvelut R-Kioski katutasolla, K-market Meilahti, S-Market (Tukholmankatu 2). Kaikki keskustan palvelut.
  • Liikenneyhteydet Raitiovaunut 4 ja 10, lisäksi bussit.

Tilat, materiaalit ja varustelu

  • Käytetyt rakennusmateriaalit tiili
  • Keittiön varustelu Keittiö remontoitu 2026. Kaapistot ja laminaattitasot. Integroidut kodinkoneet: astianpesukone, induktioliesi, yhdistelmäuuni (mikrotoiminnolla) ja liesituuletin.
  • Kylpyhuoneen kuvaus Kylpyhuone remontoitu 2016. Kylpyhuoneessa suihku ja -seinät, peili- ja allaskaapistot, wc-istuin, kuivauspatteri sekä pesukoneliitäntä. Laattalattia, lattialämmitys (sähkö) ja seinät kaakeloitu.