Takaisin kohdelistaukseen

Uudenmaankatu 9, Itäinen keskusta, Turku

263 000 € • 3h, k, kph • 76,50 m² • 1966

Asta Lumento asta@strand.fi +358 45 229 3492 Strand Properties Brand Partner
Asta Lumento LKV Oy | 3465430-1

Haluatko lisätietoja?

Ota yhteyttä, tai jätä yhteystietosi.

Jätä yhteydenottopyyntö

Remontoitu koti keskustan kupeessa – upeat Tuomiokirkkonäkymät

Tervetuloa Asunto-Oy Vartiovuoreen, vuonna 1966 valmistuneeseen taloyhtiöön, jonka viidennessä kerroksessa avautuu tämä juuri remontoitu koti. Ajaton värimaailma ja laadukkaat materiaalit muodostavat kokonaisuuden, joka kestää aikaa.

Avaran 76,5-neliöisen päätyhuoneiston ikkunat avautuva kolmeen ilmansuuntaan, tuoden kotiin runsaasti luonnonvaloa ympäri vuoden. Aikakaudelleen tyypillinen selkeä pohjaratkaisu tukee sujuvaa arkea ja kahden makuuhuoneen myötä koti mukautuu joustavasti eri elämäntilanteisiin. Säilytystilat – vaatehuone ja kaapistot sisältöineen – on suunniteltu palvelemaan arkea poikkeuksellisen tehokkaasti. Putkiremontin yhteydessä uusitussa kylpyhuoneessa myös arjen pyykkihuolto sujuu luontevasti.

Tilava olohuone muodostaa kutsuvan tilan rentoutumiselle ja oma paikkansa on myös isommalle ruokapöydälle, jonka ääreen kokoonnutaan yhteisille aterioille. Olohuoneen jatkeena on lasitettu parveke, josta avautuvat vehreät näkymät kohti Vartiovuorenmäkeä. Ajattoman vaalea värimaailma ja integroidut kodinkoneet luovat erillisestä keittiöstä linjakkaan, toimivan kokonaisuuden.

Kodin sijainti keskustan kupeessa puistojen ympäröimänä on vertaansa vailla. Kaikki arjen palvelut ovat kävelyetäisyydellä, ja aivan vieressä avautuu myös jokirannan monipuolinen ravintola- ja kulttuuritarjonta. Autoilevan asukkaan on mahdollista vuokrata autopaikka yhtiöltä.

Tässä kodissa yhdistyvät harkitut tilaratkaisut, huoliteltu ilme ja yksi Turun halutuimmista sijainneista – tervetuloa tutustumaan paikan päälle!

Lisätiedot ja esittelyt:
Asta Lumento
asta@strand.fi
0452293492

Näytä kokonaan

Kohteen perustiedot

  • Kohdenumero 21357680
  • Sijainti Uudenmaankatu 9, 20500 Turku
  • Omistusmuoto Oma
  • Huoneistoselitelmä 3h, k, kph
  • Huoneita Kolmio
  • Hallintamuoto Asunto-osakeyhtiö
  • Tyyppi Kerrostalo (osake)
  • Asuintilojen pinta-ala 76,50 m²
  • Kerros 5/9
  • Vapautuminen heti
  • Kohteen kunto Hyvä
  • Energialuokka F2018.
  • Asbestikartoitus Kyllä
  • Rakennusvuosi 1966
  • Käyttöönottovuosi 1966

Hinta ja kustannukset

  • Velaton hinta 263 000 €
  • Myyntihinta 252 772,39 €
  • Velkaosuus 10 227,61 €
  • Vuokrattu Ei
  • Huoneiston yhtiövastike yht 397,81 € / kk
  • Rahoitusvastike 91,81 € / kk
  • Hoitovastike 306 € / kk
  • Lisätietoa vastikkeista Pääomavastike 4: 72,68€/kk, pääomavastike 5: 19,13€/kk.

Asuinkustannukset

  • Muut maksut Taloyhtiö laskuttaa veden ja sähkön kulutuksen mukaan 3kk välein.. Lämmin vesi 9,70€/m3, kylmä vesi 3,95€/m3. Sähkö 0,1156/kWh. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

• Antennijärjestelmä Kaapeli-tv
  • Tehdyt remontit Asuintilat remontoitu joulukuussa 2025.
  • Auton säilytys Vuokrattavissa yhtiöltä. Osa autotalleista omina osakkeinaan.

Tilat, materiaalit ja varustelu

  • Muu varustelu kaapistot
  • Lattiamateriaali Asunnossa hiottu tammiparketti ja keittiössä uusi vinyylilattia.
  • Kate Peltikate
  • Käytetyt rakennusmateriaalit betoni
  • Keittiön pöydät laminaatti
  • Keittiön muu varustelu liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone